404 Error - page not found
We're sorry, but the page you are looking for doesn't exist.
You can go to the Anasayfa

OUR LATEST POSTS

Cilt gözeneklerinizin temiz olması cilt sağlığınız için önemlidir. Cilt gözeneklerinizi temiz tutmak için bazı etkili yöntemler vardır. İlk olarak cildinize peeling uygulayın. Eğer cilt bakım rutininizde cildinize düzenli olarak peeling uygulamıyorsanız cildinizin derin bir temizlemeye ihtiyacı vardır. Düzenli peeling uygulaması temiz bir cilt ve gözenekler için anahtar niteliğindedir. Haftada 2 – 3 defa nazik ve doğal bir peeling uygulamasıyla temiz bir cilt ve gözeneklere sahip olabilir ve cilt sağlığınıza önemli katkı yapabilirsiniz. Peeling uygulaması cildinizdeki ölü cilt hücrelerini atıp, cildinizi yenilemek için oldukça harika bir yöntemdir. Zaman içinde cildimizdeki hücreler ölebilir ve bu hücreler cilt gözeneklerini kapayarak cilt sağlığını tehdit edebilir. Bu yüzden peelimg uygulaması burada oldukça işe yarar.Yüzünüzü yıkamayı asla unutmayın.Yüz yıkamak aslında çok basit gibi görünse de cilt sağlığı açısından oldukça önemli olduğunu bilmelisiniz. Günde 2 – 3 defa yüz yıkamak bu açıdan çok faydalıdır. Sabah, öğlen ve gece uyumadan önce yüzünüzü yıkayın. Yüzünüzü yıkarken yüksek kaliteli doğal bir temizleyici kullanın. Asla yüzünüzde makyaj varken uyumaya gitmeyin. Çünkü makyaj gece boyunca cilt gözeneklerinizi tıkayarak cilt sağlığınızı tehdit eder ve cildinizi tahriş eder.Kaliteli bileşimlere sahip cilt bakım ürünleri cilt gözenekleriniz için daha uygundur ve gözeneklerinizi daha iyi temiz tutarlar.  Tamamen doğal ürünler bu konuda oldukça iyi sonuç verebilir.Doğal cilt bakım ürünleri hazırlayınCilt gözeneklerinizi her zaman temiz tutmak ve yüz bakımınız için kendiniz de evde çeşitli bakım tarifleri uygulayabilirsiniz. Bunlar tamamen doğal ürünlerdir ve cildinize eri bakım uygulamak ve nemlendirmek için oldukça faydalı olabilirler. Cildinizin daha temiz, sağlıklı, canlı ve parlak görünmesi için birçok doğal karışım hazırlayabilirsiniz.Makyajın bilinen en önemli yan etkilerinden biri de komedondur. Gerek “siyah nokta” olarak bilinen açık komedonlar, gerekse de “kapalı komedon” olarak bilinen “beyaz nokta”ların oluşmasında en büyük pay, bilinçsiz kullanılan makyaj malzemelerinindir. Kişi deri tipine uygun olmayan ürünleri kullandığında gözenekler tıkanır, tıkanmış gözenekler içinde biriken yağ yüzde akneye ya da komedonlara neden olur.
Cilt tipini iyi bilmek kuru deriye sahipse yağlı ürünler kullanmak, yağlı cilde sahipse su bazlı ya da matlaştırıcı ve yağ emici ürünler kullanmak gerekir. Profesyonel kişilerin önerisine uyarak alınan ürünleri kullanmak daha doğrudur.

Masum ve sakin bir ruh haliniz varsa…

Daha doğal ve duru bir makyaj yapabilirsiniz. Bunun için ruj, far, allık ve fondöten seçiminizde açık renkler kullanmalısınız. Ten renginizden bir iki ton açık bir fondöteni tercih edebilirsiniz. Göz makyajınızı açık kahve veya turuncu tonlarını kullanarak yapabilirsiniz. İnce bir eyeliner çektikten sonra kirpiklerinizi rimel ile dolgunlaştırabilirsiniz. Yine farınıza uygun şeftali veya açık pembe tonlarında bir allıkla elmacık kemiklerinizi belirginleştirebilirsiniz.

Romantik ve duygusal bir ruh haliniz varsa…

Mesela canınız pek de makyaj yapmak istemiyor aslında ama bu solgun görüntünüzden az da olsa kurtulmaya ihtiyacınız var… Çok abartmadan bir makyaj yapmak için tozpembe tonlarından yardım alabilirsiniz. Öncelikle aydınlatıcı özellikte bir baz ile cildinizi makyaja hazırlamalı, ardından ışığı yansıtan bir fondöteni cildinize uygulamalısınız. Alt kirpik diplerinize gri tonlarında bir göz kalemi uyguladıktan sonra elmacık kemiklerinizi pembe tonda allıkla belirginleştirebilirsiniz. Tek kat rimel uygulaması yeterli olacaktır. Dudaklarınıza da yine pembe, fuşya tonlarında bir ruj tercih edebilirsiniz.

İddialı ve hırslı bir güne başlıyorsanız…

Bir sürü önemli toplantınız var, dolayısıyla siz de iddialı ve hırslı bir güne uyandınız. Makyajda da bu ruh haliniz kendini göstersin istiyorsanız daha belirgin göz makyajı yapmaktan ve kırmızı ruj sürmekten çekinmeyin! Bu makyaj stili için öncelikle hafif kapatıcılık sağlayan bir fondöteni cildinize uygulayın. Göz kapaklarınızda şampanya tonlarında bir far kullanarak bakışlarınızı ortaya çıkarın. Gözlerinizi ön plana çıkarmak için siyah göz kalemi ile gözlerinizi çerçeveleyin. Hafif buğulu bir görüntü yaratmak için küçük açılı bir fırça yardımıyla göz kaleminizi dağıtmayı unutmayın. İki üç kat siyah maskara uygulayarak kirpiklerinize hacim kazandırın. Son olarak kırmızı rujunuzu uygulamayı unutmayın.

Seksi görünmek istiyorsanız…

Eğer o gün seksi görünmek istiyorsanız tercihiniz kesinlikle buğulu göz makyajından yana olmalı. Bunun için iki şeye ihtiyacınız var; siyah göz kalemi ve rimel. Öncelikle göz kalemini kalın bir şekilde gözünüze çekmekle işe başlayabilirsiniz. Buğulu göz makyajında asıl önemli olan göz kalemini dağıtma işlemidir. Koyudan açığa doğru geçişler yaptıktan sonra siyah göz kalemini gözünüzün altına uygulamalısınız. Gözü daha etkileyici kılmak adına gözünüzün içine de siyah kalem sürmeyi ihmal etmemelisiniz. Alt ve üst kirpiklere ise iki üç kat rimel uygulamalısınız.

Genellikle güneş kendisini gösterdiğinde yazın fazla kilolarımla ne yapacağım şeklindeki tedirginlikler baş gösterir.Ve bu panik bahar ayında kendisini göstermeye başladığı için yaz ayına formda girme konusunda pekte başarılı olamayız. Bu yüzden şimdiden pilatesle forma girip yazı istediğimiz kiloda karşılıyoruz.

İlk olarak plates topuyla dengeyi sağlama egzersizleriyle başlıyoruz.

Bu uygulama ile ‘C’ harfi gibi şekil alarak hem plates topu üzerinde denge kurmasını hemde karın bölgesini çalıştırarak ısındırma hareketi ile sonra ki aşamalarımız için hazırlık yapıyoruz. Sırtınızı “C” şeklini alacak biçimde başınızı öne eğerek göbeğinize doğru bakın ve kalçanızı öne doğru kaydırın.

Not: Platesin temeli olan bu hareket sayesinde kalçalarınızla dengeyi sağlamayı öğrenecek ve omurganızın doğru yönü bulmasını sağlaycaksınız.
Vücudun üst ve alt kısmını aynı anda çalıştıran bu hareket ile kalçanızı ve butlarınızı sıkılaştırıp onlara söz dinletmeyi öğreteceksiniz. Hareketle birlikte omurganız da doğru vücut duruşunu elde etmek için çalışacak.

İkinci egzersizimiz plates topuyla doğru duruş pozisyonu

Bu egzersizde amaç plates topu üzerinde dengede durarak, bel yan bölgelerini çalıştırmaktır.
1. Pilates topunun üzerine sırtınız dik biçimde olacak şekilde oturun.Bacaklarınız omuz genişliğinde açık olsun.

2. Belden aşağınızı sabitleyip hiç oynatmadan nefes vererek sağa dönün ve ilk pozisyonunuza gelin.Daha sonra nefes vererek sola dönün ve tekrar ilk pozisyonunuza gelin.

Gösterilen tüm hareketleri ilk kez yapıyorsanız, 8 er kez tekrar edin, vücudunuz alıştıkça sayıyı artırabilirsiniz, ideal olarak 15 kez tekrar tavsiye olunur.
Not: Kendinizi ilk günden aşırı zorlamayın.. kas kasılmalarına kramplara neden olabilir.

Bir diğer egzersizimiz plates topuyla yanlara esneme

Yan bölgelerimizi plates topu yardımıyla çalıştırıyoruz.

1. Sırtınız düz olacak şekilde dik durun, omuzlarınızı gevşetin.

2. Resimdeki gibi topla beraber yana doğru eğilirken nefes verin.

3. Hareketi diğer yana doğru da yapın.

Gelecek günlerde plates egzersizlerinin diğer şekilleriyle devam edeceğiz…

10 yaş genç görünüyorsun cümlesi kulağa ne kadarda hoş geliyor.Ancak bazı yanlışlar cildimizi bozup bizi olduğumuzdan daha büyük gösterebilir. Bunun için ilk olarak elimize gelen her cilt ürününü denemeden, cilt yapımızı tam bilmeden kullanmamamız gerekiyor.Çünkü test etmeden aldığımız bir ürün cildimizde reaksiyona sebep olabilir ve sonucunda istenmeyen sonuçlarla karşılaşabiliriz.

Sabah yaptığımız makyajı öğlen tazeleyip üstüne akşam bir kez daha makyaj yaptığımızda cilt deforme olur.Eğer bu makyaj birde silinmezse gözenekler kapanır ve cildiniz daha çabuk yaşlanır.Gece yatmadan önce makyajınızı mutlaka temizlemelisiniz.Gözeneklerin tıkanması aynı zamanda sivilce ve siyah nokta oluşumuna da kolaylık sağlar. Cildinizi temizledikten sonra mutlaka nemlendirici sürmelisiniz böylece cildinizin nemlenmesini sağlarsınız.

Sivilceleri patlatmak uzun süre kalıcı olabilecek izlere yol açar. Sivilcenizi sıktığınızda bir kısmı dışarı çıkar ama büyük kısmı içeride cildin altında kalır. Ve daha sonra yayılıp çoğalmasındada neden olur.

Uyku düzensizliği de tüm dengenizi etkiler. Geç yatmanız uykusuz kalmanız hem vücüt dengenizi hemde cildinizi olumsuz etkiler. Uyku düzensizliği cildin yıpranmış görünmesine neden olur. Uyku düzeninize mutlaka dikkat etmelisiniz.Uzmanları günün yorgunluğun ve bitkinliğin cildinize kırışıklık ve sarkmalar gibi hasar verebileceğini ve bu hasarı düzeltmek için en az 6 -8 saat uyumanız gerektiğini söylüyor.

Günde 2 litrelik bir su tüketimi uzmanlar tarafından cildin sağlığını ve güzelliğini koruması için öneriliyor. Sağlıksız olarak görünen ciltlerin pek çoğunun esas sorunu muhafaza etmeleri gereken nemi kaybetmeleri ve bu nedenle kuruluk sorunlarıyla karşılaşmalarıdır.

Göz kalemiyle gözdeki şekil bozukluklarını giderebileceğiniz gibi, küçük gözlerin daha belirgin ve büyük görünmesini de sağlayabilirsiniz. Makyajın, önemli bir unsuru olan göz kalemini kullanmakta ki amaç, kirpiklere derinlik kazandırarak, gözleri vurgulamaktır.

Kirpik diplerine çizilen ilk çizgi mümkün olduğu kadar ince olmalıdır. Bu, oluşan herhangi bir dalgalanma ya da yanlışta, iz bırakmadan silebilmek için oldukça önemlidir. Düzgünlüğünden emin olduğunuzda ise dilerseniz bu çizginin üzerine bir kat daha göz kalemi çekerek çizgiyi belirginleştirebilirsiniz. Burada özellikle, çizgiyi gözün iç kısmından dışına doğru ve kirpiğe olabildiğince yakın olarak çekmek çok önemlidir.

Kozmetik sektörünün gelişmesiyle birlikte, makyaj ürünlerinde renk sınırı tamamen ortadan kalktı. Mavi, gri, yeşil, pembe, beyaz hatta sarı… Göz rengine, ten rengine ya da giyilen kıyafetin rengine uygun bir göz kalemi bulmak mümkündür. Bu anlamda renkler vurgulamak istediğiniz noktalarla sınırlı. Açık mavi ve beyaz ile daha iri gözlere sahip olabilirken, yeşil ile daha çekici bakışlara kavuşabilirsiniz.
Siyah göz kalemi, özellikle siyah saçlı, esmer bayanlar için idealdir. Kumral ve açık tenliler ise daha az belirgin olmasını isterlerse, siyahtan farklı olarak kahverengi ya da gri tonlarını kullanabilirler.
Siyah kalem uyguladıktan sonra, daha yumuşak bir etki için çizgiyi parmağınızla veya bir pamuklu çubuk yardımıyla dağıtabilirsiniz. Bu, daha buğulu ve çekici gözler elde etmenize yardımcı olacaktır.

Çizgi ile kirpik arasında kesinlikle boşluk olmamalıdır. Ayrıca, bu çizgi göz kuyruğunda sona ermeli, dışa doğru uzamamalıdır. Kalem asla gözün köşesine doğru uzatılmamalı ve göz makyajını gölgede bırakacak kadar belirgin olmamalıdır.

Eğer gözler küçük ya da birbirine yakınsa; göz kalemi asla kalın çizgi şeklinde uygulanmamalıdır. Göz kalemi yerine, göz farı kalem gibi kullanılacaksa, doğru fırça seçilerek, abartıdan kaçınılmalıdır.

Genellikle 40 yaş üstünde görülen ‘menopoz’, sıcak basmalarından kemik erimesine kadar kadınlara çeşitli sorunlar yaşatan bir dönem. Bu dönemde vücutta neler oluyor, bu dönemi daha rahat atlatmak mümkün mü? Operatör Doktor Mustafa Baran CELTEMEN anlatıyor.

“Bir kadının adet görmediği süre üst üste on iki ay olmuşsa menopoza girmiş olarak kabul edilir. Geciken, düzeni bozulan adetler nedeniyle doktora başvurulduğunda yumurtalıkların durumu ile ilgili yapılan testler, kadının ne kadar süre ile adet görmeye devam edeceği hakkında bilgi verebilir” diyen Op. Dr. Mustafa Baran CELTEMEN mutlu menopoz dönemi hakkında şu bilgileri veriyor:

“Beyinden salgılanan bazı hormonlar ve yumurtalığın buna cevabı test edilerek menopoz süreci hakkında bilgi edinilebilir. Ayrıca tiroid bezi hastalıkları ve hipofizer hastalıklar menopoza benzer şikayetlere yol açtığı için, kanda bu hormon seviyeleri de araştırılmalıdır.

Menopozun uzun dönem etkileri nelerdir?

Hormonların eksikliğinde yaşanan sıkıntıların ötesinde, vücutta gözle görünmeyen, sinsi değişimler de olur. Özellikle kemik dokunuz ve kalp, damar sistemi bu süreçten olumsuz etkilenir. Bunun dışında psikolojik problemler, sıcak basmaları gibi subjektif bulgular da menopoza eşlik edebilir.

Osteoporoz: Kemik erimesi ve sonucunda ortaya çıkan kırık riskinde artış menopoz sonrası kadında en önemli sağlık problemidir. Özellikle omurga, kalça ve bilek kırıklarında artış görülür. Omurga kırıkları ciddi bel ve sırt ağrılarına yol açarken, kalça kırıkları menopoz sonrası dönemde önemli sorunları beraberinde getirir.

Kalp ve damar sistemi: Menopoz sonrasında bu hastalıklar için kadınla erkek arasında kadına ait olumlu taraf ortadan kalkmaktadır. Sigara ve Alkol kullanımı, şeker hastalığı ve yüksek tansiyon, kalp-damar hastalığı riskinde artışa yol açar.

Özellikle 40 yaşından önce menopoza girilmişse kalp damar hastalığından dolayı ölüm riski her yıl için yüzde 5 oranında artar. Benzer şekilde her iki yumurtalığı da 45 yaşından önce cerrahi olarak çıkartılan kadınlarda ölüm riski ameliyat olmayanlara göre yaklaşık 1,7 kat artar. Erken menopoz nedeni ne olursa olsun kalp hastalığı açısından dikkatli olunmalıdır.

Kanser: Menopoz ile birlikte kanser riskinde belirgin bir artış yoktur. Bazı kanserlerin ilerleyen yaşlarda ortaya çıkmasından ya da menopoz süresince kullanılan ilaçların etkilediği organlarda belirginleşmesinden dolayı göreceli artış olabilir. Yıllık kontrollerin amacı bu kanserlerin erken tanınmasını sağlar.

Kilo problemi: Menopozda günlük kalori ihtiyacınız 200–400 kalori düşer. Yani bu daha az yemek yemeniz ve daha çok spor yapmanız anlamına gelir.

Sağlıklı menopoz dönemi için 9 ipucu

1- Herhangi bir ilaçla tedaviye başlanmadan önce yaşam stili ve alışkanlıkların doktorla birlikte gözden geçirilmesi gerekir.

2- Sigarayı bırakarak kalp damar hastalığı, kanser, inme ve birçok hastalık riskinin büyük ölçüde azalacağı unutulmamalıdır.

3- Düzenli egzersiz yapmak efor kapasitesini geliştireceği gibi sıcak basmaları üzerinde de olumlu etkiye yol açacak, kemik erimesini azaltacaktır.

4- Yağlı ve şekerli yiyeceklerin tüketimini azaltmalı, meyve-sebze ağırlıklı dengeli bir beslenme programı uygulamalısınız.

5- Menopoz tedavisinin meme kanseri üzerindeki olumsuz etkileri tıp dünyasında en çok tartışılan konulardandır. Tedavi seçenekleri değerlendirilirken bireysel risk faktörleri çok dikkatli değerlendirilmeli ve ön araştırmalar tam yapılmalıdır.

6- Alkol kullanımı, şişmanlık ve hareketsiz yaşam kadın sağlığını daha olumsuz etkiler.

7- Menopoz sonrasında günlük kalsiyum ihtiyacınızın arttığını göz önüne alarak Diyetle eksik kalan kalsiyum ve D vitamini için doktorunuzun önerisi ile takviye almanız gerekebilir. Düzenli egzersiz ve günlük 1500–1700 mg kalsiyum alımı menopoz sonrasındaki süreçte kemik yoğunluğunu artırır.

8- Sıcak basmaları, baharatlı yiyecekler, ortam sıcaklığı, sıcak içecekler ile tetiklenebilir.

9- Menopoz sonrası yıllık kontroller, yıllık mamografi, jinekolojik muayene ve tetkiklerinin doktora danışılarak planlanması gerekir.

Menopoz döneminde hormon tedavisi gerekli mi?

· Dünyaca ünlü bilimsel çalışmanın raporunda en çarpıcı başlık ‘Hormon tedavisi meme kanserine yol açıyor’ başlığıydı ve haber üzerine birçok kadın hormon tedavisini bıraktı. Unutulmaması gereken bu bahsedilen risk oranı sanılandan çok daha azdır.

· Kalp hastalıkları açısından hormon tedavileri maalesef riski azaltmaz.

· Doğal menopozda östrojen-progesteron tedavisi ciddi ateş basması gece terlemesi şikâyeti olan kadınlarda çok etkili sonuçlar verir. Cerrahi menopozdaki kadınlarda (rahimin çıkartıldığı) tek başına östrojen tedavisi yeter.

Tek başına östrojen tedavisinde meme kanseri riski azalır, kalp ve damar hastalığı riski değişmez. Halen tüm menopozdaki kadınlarda ateş basması, gece terlemesi gibi yakınmaların en etkili tedavisi hormon (östrojen) tedavisidir. Tedavi doktorunuz tarafından size uygun, en düşük dozda ve kısa süreli olarak planlanmalıdır.

· Her yıl rutin jinekolojik kontrolleriniz yapılmalıdır. Hormon tedavileri dışında da alternatif tedaviler vardır. Mesela antidepresanlar bu süreci atlatmakta faydalı olabilir. Vajenin menopoz öncesi mevcut elastikiyetinin korunması ve menopoz sonrası artan vajinal, üriner enfeksiyonların ve idrar kaçırma şikayetinin engellenmesi için uygulanabilen lokal hormonlar vardır. Bunların vajinal tablet, krem ve fitil formları bulunur.

· Menopoz sonrası ilk yıllarda belirgin kemik kaybı olur. Bu dönemde sigara ve alkol tüketiminin azaltılması, düzenli egzersiz, doymuş yağlardan fakir diyet ve doktorunuzun önereceği bir kalsiyum desteği ile kemik kütlenizi koruyabilirsiniz. Kemik koruyucu çok çeşitli ilaçlar osteoporozun ciddiyetine göre önerilebilir.

Multidisipliner hareketle sizleri kontrol eden bir Menopoz Polikliniğinden destek almanız, bu yeni dönemi çok daha keyifli bir şekilde yaşamınızı sağlayacaktır.